Cal Newport - deep work

Cal Newport - deep work

Geneza

Przez długi okres czasu po studiach, zacząłem stopniowo uzależniać swój umysł od pracy płytkiej. Autor książki definiuje prace płytką tak:

"Praca płytka: Niewymagające poznawczo czynności o charakterze organizacyjnym, często wykonywane w stanie rozproszenia uwagi. Czynności te najczęściej nie tworzą nowych wartości i są łatwe do powtórzenia."

Niesamowite jak bardzo technologia sprawiła, zmianę nawyków pracy. Kto nie doświadczył nigdy spotkań "spowiedzi" (tak daily mówię do ciebie), spotkań gdzie przez godziny uczestnicy siedzieli w milczeniu a nieliczni udzielali głosu? Wszech ogarniający openspace?
Ale to nie wszystko. Widzę jak media społecznościowe czy inne portale pseudo informacyjne, odrywają nas od pracy, dając ułudę ważności.

Jestem szczęśliwy, że urodziłem się na początku lat 90 ponieważ doświadczyłem w życiu braku smartfona i internetu, nie sięgałem po telefon w każdej chwili gdy mój umysł stwierdził, że się nudził. Śmiem twierdzić, że w tym czasie nie wiedziałem co to nuda.

Praca nad sobą


Pododnie jak Cal Newport uważam, że żyjemy w świecie cyfrowego szumu, podobnego do tego, kiedy telewizor przestaje odbierać sygnał i "śnieży". Nawet pomimo moich poglądów, dałem wciągnąć się w wir pracy płytkiej. Parę dni temu zrobiłem eksperyment, zmierzyłem na jak długo jestem w stanie skupić swoją uwagę nad jedną rzeczą i okazało się, że przez 30 min jestem w stanie coś robić w skupieniu. Po tym czasie mimowolnie chciałem wejść na portal reddit.com i sprawdzić coś bardzo "ważnego". Stan ten przeraził mnie.
Jednak by coś zmienić, należy być świadomym problemu. I tak 2 dni temu, po 30 minutach pracy nad funkcjonalnością, uruchomiłem testy jednestkowe, które trwały załużmy minutę. W chwili nudy, umysł "nakazał" mi by coś z tym zrobić i usprawnić czas wykonywania testów. Po chwili pracy, testy zamiast  1 minuty, kończyły się po 20 sekundach. Dało mi to satysfakcję, której próżno szukać w mediach społecznościowych czy portalach

Książka

Książkę ukończyłem w 3 dni i mogę z czystym sumieniem polecić ją każdemu.
Zawiera garść informacji na temat pracy płytkiej i głębokiej. Autor przedstawia liczne postacie, które parają się pracą głęboką: od kowala wyrabiającego oręż, po przez byłego szefa microsoft, kończąc na pracownikach MIT. Również nie zabrakło postaci historycznych jak Charles Darwin czy Theodore Roosevelt. Oprócz tego Cal Newport przedstawia techniki radzenia z płytką pracą oraz metody ćwiczenia naszego umysłu.

Polecam Gracjan Górecki (zawsze chciałem tak powiedzieć :D)

Subscribe to G.Górecki

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe