Nauka języka Rust

Nauka języka Rust

Od maru miesięcy (może nawet pół roku) uczę się nowego języka programowania Rust. Można pokusić się o pytanie dlaczego tak długo. Otóż nauka była przerywana przez inne czynności. Prawdziwa nauka rozpoczęła się w styczniu tego roku. Aktualnie jestem na etapie czytania oficjalnej książki The Rust Programming Language, rozdział 16.  Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak ten język programowania został skonstruowany. Każda linijka kodu musi być przemyślania, a jeżeli programista popełni błąd, kompilator go poprawi. W zasadzie traktuję kompilator Rust jako partnera w pair programming.
Swoją pracę magisterską napisałem w C++ i kilka razy zdażyło mi się przejść przez problem wycieków pamięci związanych z dangling pointers. Uważam, że gdybym mógł wybrać Rust parę lat temu, to mógłbym uniknąć czasu poświęconego na wykrycie tych błędów. Czas tworzenia programu w Rust'cie jest dłuższy ale koniec końców czas jaki powinniśmy brać pod uwagę wygląda tak:
tt = ct + bg + bf
gdzie:
tt: total time
ct: coding time
bg: bug hunting  time
bf: bug fixing time

Według mnie Rust tt < C++ tt. Muszę od razu zaznaczyć, że nie jestem specjalistą C++ a mój kod wygląda strasznie :)

Dalszy plan
- dokończenie książki
- stworzenie projektu jaki jest na końcu książki
- przepisanie mojej pracy magisterskiej na Rust
- stworzenie aplikacji web assembly

Według mnie, web assembly będzie kolejnym krokiem w usprawnieniu aplikacji webowych. Natomiast dywagacji na ten temat należą się inne wpisy.

PS.
Zapomniałem wkleić moje notatki.

Subscribe to G.Górecki

Don’t miss out on the latest issues. Sign up now to get access to the library of members-only issues.
jamie@example.com
Subscribe